Volvo CE kertoo lähtevänsä Baumaan historiallisissa merkeissä, sillä tällä kertaa osastolla on esillä ainoastaan nollapäästöistä kalustoa. Käytännössä tämä tarkoittaa siis pelkästään täyssähköisiä koneita.
Münchenin Bauma 2025 -messuilla Volvo CE:n osastolla keskitytään tällä kertaa ainoastaan sähkökalustoon, joka koostuu kaivukoneista ja pyöräkuormaajista. Lisäksi Volvo CE lupailee maailmanensi-iltaa uudelle sähkökoneelle messuilla. EC230 Electric on päivitetty versio 23-tonnisesta sähkökaivukoneesta, jollainen Volvolla on jo ollut tarjolla.
Perinteisempien dieselkoneiden asiakkaita ei kuitenkaan aivan sivuuteta, sillä Volvo kertoo jokaisen sähkökoneen kohdalla muistuttavansa, että tarjolla on myös dieselmoottorinen versio. Näissä koneissa, joita ei paikan päällä kuitenkaan voi kosketella, kerrotaan olevan vieläpä markkinoiden johtava polttoainetehokkuus.
Baumassa Volvo CE:n osastolla nähdään ainakin EC230 Electric -kaivukone, L120 Electric ja L90 Electric -kuormaajat, EWR150 Electric -pyöräalustainen kaivukone, EW240 Electric Material Handler -materiaalikone ja erilaisia kompaktin kokoluokan sähkökoneita ja myös latausratkaisuja. Lisäksi esillä on erilaisia palveluita ja ratkaisuja nykypäivän koneurakointiin.
Volvo EC230 Electric on uudistunut niin, että yhdellä latauksella pärjätään valmistajan mukaan koko työpäivä. Sitä on kehitetty aiemman sukupolven koneesta saatujen kokemusten perusteella. 600 voltin ja 450 kWh:n litiumioniakustosta kerrotaan piisaavaan virtaa 7-8 tunnin töihin yhdellä latauksella, ja 250 kilowatin pikalatauksella akku saadaan ladattua 80%:n yhdessä tunnissa.
Myös kuljettajan työympäristöä ja hydrauliikkaa on kehitetty edelleen, ja mukana on myös turvallisuusominaisuuksia kuten HD Volvo Smart View -kamerajärjestelmä ihmisen- ja esteentunnistuksella 360 asteen näkymällä. Koneen työpaino on 23,5 tonnia, suositeltu kauhakoko 1,1 m3 ja kauhan murtovoima 149 kN.
